ARTYKUŁESPORT

Korea Południowa wygrywa Nation Wars V!

KR OP

W miniony weekend zakończyła się piąta odsłona Nation Wars, prestiżowych zawodów „nacji” w StarCraft II mających wyłonić najmocniejszą reprezentację wśród wszystkich państw na świecie. Zaskoczeniem nie będzie jeśli już na wstępie zdradzę, że wygrała – ponownie – Korea Południowa, która odprawiła z kwitkiem wszystkie inne nacje.

Wydarzenie zaczęło się tak naprawdę na kilka tygodni przez offline’owymi finałami, kiedy to odbyły się globalne kwalifikacje złożone z reprezentacji, na których skład głosowali sami fani na specjalnej stronie. Ten rodzaj wyłaniania kadry z pewnością w pewnym stopniu premiuje popularność, ale ma to swój urok. Między innymi dlatego w składzie Korei Południowej znalazł się chociażby szalenie popularny Mun Seong Won znany jako MMA, który przecież dopiero co niedawno powrócił z dwuletniej banicji w koreańskiej armii.

Szesnaście nacji po kwalifikacjach zostało podzielonych na grupy, wśród których nas najbardziej interesowała ta trzecia – nazwana Group Poland. Niestety, nasza reprezentacja w składzie Grzegorz „MaNa” Komincz, Piotr „souL” Walukiewicz i Mikołaj „Elazer” Ogonowski nie spisała się na miarę naszych, jak i swoich własnych oczekiwań i przegrała pierw z Finlandią z niesamowitym Serralem (Joona Sotala) w składzie, a później z Brazylią, gdzie furorę robił TurkeyDano (Daniel Fernandes) zadający kłam teorii, że na tym poziomie rozgrywek liczą się tylko najbardziej optymalne buildy i strategie.

Na szczęście nawet i bez naszych, finały które odbyły się w Paryżu w La Villette, stały na naprawdę wysokim poziomie. Szczególnie zwracała na siebie uwagę publiczność, która skrzętnie wypełniła całą salę i żywiołowo dopingowała każdego zawodnika, który akurat wchodził do gry. W takiej atmosferze obserwowanie meczów było po prostu przyjemnością, nawet jeśli wyniki pierwszej rundy były cokolwiek jednostronne. Meksyk bezpardonowo wyrzucił naszych pogromców z turnieju, a all-killa zaliczył Cham (Pablo Blanco). W drugiej parze wyczyn Zerga powtórzył Protoss, Harstem (Kevin de Koning), który samodzielnie wyeliminował Norwegię – dwukrotnych mistrzów, którzy wygrali dwie pierwsze edycje Nation Wars jeszcze sprzed czasów, w których zapraszano do gry Koreę Południową.

Włosi byli ciekawi, jak na tle teoretycznie najsłabszej reprezentacji Bogów Esportu od lat zaprezentuje się ich kadra z młodziutkim, acz już całkiem doświadczonym Reynorem (Riccardo Romiti). Cóż, dość powiedzieć, że INnoVation (Lee Shin Hyung) nie był pod wrażeniem i 4:0 stało się faktem. Najbardziej emocjonującym pojedynkiem w tej rundzie było starcie Niemiec z Finlandią, która była cały czas „carry’owana” przez Serrala. Zgodnie z przewidywaniami oraz wcześniejszymi meczami tej ekipy, mecz ograniczył się bardziej do starcia Serral kontra Niemcy i to młody Zerg wyszedł z tego pojedynku górą.

W pierwszych półfinałach bohaterem został ponownie Harstem, który dwukrotnie pokonał SpeCiala (Juan Carlos Tena Lopez) oraz raz Chama, co wystarczyło do wygrania Holandii z Meksymiem 4:2 i pierwszym finałem Nation Wars w historii tego państwa. Szczególnie warty uwagi był jego drugi mecz z meksykańskim Terranem oraz niesamowity hold w meczu z Chamem. W drugim półfinale zaś doszło do bardzo wyczekiwanego pojedynku Serrala z Koreą. To miał być pojedynek godny legend, moment w którym młody padawan z mroźnego europejskiego kraju zniszczy reżim Bogów. Ale nic takiego się nie stało – co prawda wynik 4:0 dla Korei Południowej nie oddaje w pełni przebiegu meczu, ale jednak fani z Finlandii musieli przełknąć gorzką pigułkę, którą zafundował im soO (Eo Yoon Su).

W finale sprawę we własne ręce ponownie wziął INnoVation, który najwyraźniej rozeźlony przydzielonym mu przez samych fanów „supportem” uznał, że poświęci MMA i soO tylko po to, aby następnie samodzielnie zgasić wszelką nadzieję „foreignersów” na zwycięstwo. Co prawda Harstem zdołał wyrwać jedną grę legendarnej maszynie, ale nic nie mogło zatrzymać procesu „zwycięstwo_za_wszelką_cenę.exe”. Korea Południowa po raz trzeci została  mistrzami Nation Wars i słusznie utrzymuje pozycję najlepszego narodu w historii esportu. 😉 Poza niewątpliwym prestiżem, zwycięzcy zainkasowali do podziału pokaźne 25.000$.

2+

Polubili to:

  • avatar
  • avatar
Źródło
MoMaNLiquipediaNationWars
Tagi

2 Comments

Dodaj komentarz

Close
Close