ARTYKUŁESPORT

2019 WCS Spring – przewodnik widza

Po eksperymentalnym w formie sezonie zimowym, World Championship Series wraca do bardziej tradycyjnego formatu… ale nie do końca. Wiosenna edycja czołowej serii turniejów w StarCraft II znowu nieco namiesza w sposobie rozgrywania finalnej drabinki, ale tym razem obejdzie się bez podziału całego turnieju na Europę i Ameryki (plus reszta świata).

Główną różnicą między 2019 WCS Spring, a chociażby ubiegłorocznymi przystankami World Championship Series jest podział drabinki – zamiast pojedynczej eliminacji oznaczającej pożegnanie z turniejem, czołowi gracze otrzymają drugą szansę w brackecie. Finałowa faza będzie złożona z łącznie sześciu rund, do których będą wchodzili gracze, którzy odpali w fazie grupowej. Zorganizowane to będzie w taki sposób, że najlepsi gracze wejdą do akcji później, a słabsi dostaną jeszcze jedną szansę na pokazanie, że porażka w grupie była jedynie wypadkiem przy pracy.

Nowy format dobrze ilustruje specjalnie nagrane wideo od organizatorów:

Co, gdzie i jak

Co: 2019 WCS Spring w Kijowie

Kiedy: od 17.05.2019 do 19.05.2019, od 16:00 pierwszego dnia, drugi i trzeci dzień od 13:00.

O co: Pula nagród to 100.000$ – z czego 20.000$ zdobędzie zwycięzca. W grze są również punkty WCS, które liczą się do awansu na finały całego roku rozgrywane podczas Blizzconu.

Gdzie oglądać: oficjalny stream na twitch.tv/starcraft | polski komentarz na emStudio, ESL PL oraz Ziomek

Brackety, grupy oraz więcej informacji: oficjalny portal WCS oraz Liquipedia

Czołówka

Do turnieju w Kijowie prowadziły zwyczajowe eliminacje, które wyłoniły szesnastu graczy z każdego głównego regionu poza Koreą Południową. Z Europy zameldowali się Serral, ShoWTimE, uThermal oraz Elazer – czyli dość standardowy zestaw ;). Kwalifikacje w Ameryce Północnej wygrał wybitnie znudzony Neeb, który tym razem nie miał za rywala Scarlett – ta będzie jednak w Kijowie grała od wczesnej fazy grupowej. Poza czołowym protossem regionu do stolicy Ukrainy udadzą się również JonSnow, MaSa oraz TLO. Ze strony ameryki łacińskiej zwyczajowo zobaczymy SpeCiala oraz Kelazhura, czyli dwóch zdecydowanie najlepszych od lat zawodników regionu.

Z bardziej egzotycznych regionów: Has i Rex dołączają reprezentując Tajwan, podczas gdy z Chin przybędzie dwójka protosów w postaci Cloudy’ego oraz weterana MacSeda. Ten ostatni nadal trzyma się w topce chińskiej sceny, co jest wyczynem samym w sobie – to jeden z najstarszych profesjonalnych zawodników w ogóle w świecie SC2. Stawkę uzupełniają przedstawiciele dalekiej Oceanii w postaci Probe’a oraz Risky’ego.

Będą nasi!

Oczywiście wspomniana powyżej szesnastka to tylko czubek góry lodowej – w Kijowie znajdzie się znacznie więcej graczy. Z racji na to, że impreza ta ma miejsce całkiem blisko Polski, wśród osób zapisanych do wczesnej fazy grupowej znajdziemy całkiem sporo rodaków. Próbować swoich sił będą między innymi MaNa, ArT, Gerald, souL i Ziggy oraz Nerchio i HaPe. Łącznie z Elazerem będziemy więc mogli dopingować aż 8 naszym zawodnikom.

Europa przeludniona

Osobną kwestią, która ostatnio rozgrzała społeczność, jest stopień rywalizacji w Europie. Tylko cztery miejsca w kwalifikacjach przypadające na cały kontynent sprawiają, że w trakcie eliminacji odpada mnóstwo świetnych zawodników, którzy zapewne bez problemu poradziliby sobie w innych regionach, gdyby tylko dostali taką szansę. Poziom rywalizacji na europejskim serwerze jest zdecydowanie wyższy niż chociażby w Ameryce Północnej: wystarczy szybki rzut oka na graczy, którzy nie zakwalifikowali się w kwalifikacjach serwerowych i będą musieli przebijać się na imprezie od samego początku fazy grupowej. Lambo, MaNa, MarineLord, DnS, Harstem, PtitDrogo, ShaDowN, Reynor, Bly, Namshar. Spokojnie możemy założyć, że gdyby ta grupa miała rywalizować z czołówką sceny NA, zajęli by praktycznie wszystkie topowe pozycje z wyłączeniem jednego miejsca dla Neeba.

Takie cuda działy się podczas kwalifikacji NA

Reszta świata

Z racji tego, że turniej rozgrywa się w Europie, lwia część zapisanych graczy pochodzi właśnie ze Starego Kontynentu. Poza nimi jest jednak kilku ciekawych graczy spoza kontynentu, którzy na pewno będą zachęceni zmianą formatu. Wśród nich na pewno należy pamiętać o Scarlett (zwyczajowo rezydującej w Korei Południowej), TIME (czołowy chiński terran, który śmiało stawia wyzwanie najlepszym na scenie) oraz Cham (meksykański zerg mający pecha, że w regionie dominuje SpeCial).

Grupy

Dosłownie godziny przed publikacją tego przewodnika opublikowano rozstawienie graczy w pierwszej fazie grupowej. Dostępne są one poniżej i raczej nie widać żadnej grupy śmierci – każda grupa składa się w zasadzie z dwóch „pewniaków” do awansu i w pierwszym etapie raczej trudno będzie o niespodzianki.

1+

Polubili to:

  • avatar
Tagi

Dodaj komentarz

Close
Close