KSIĄŻKINEWSPC & KONSOLE

Będą kolejne gry z uniwersum Wiedźmina! CD Project RED i A. Sapkowski doszli do porozumienia!

CD Project RED ogłosił, że spór z Andrzejem Sapkowskim został zażegnany, strony doszły do porozumienia, wszyscy są zadowoleni, szampany wystrzeliły, a my możemy spodziewać się kolejnych gier spod znaku wiedźmińskiego medalionu.

Przypomnijmy, że Andrzej Sapkowski wszedł w spór z firmą, ponieważ sprzedał prawa do licencji za konkretną kwotę płatną z góry, chociaż sami twórcy proponowali wówczas procent z zysków.

Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji. Oferowali mi procent od dochodów, ale powiedziałem: „Nie, nie będziecie mieli z tego żadnych dochodów – dawajcie mi od razu wszystkie pieniądze. Całą sumę.” To było głupie. Byłem na tyle głupi, aby zostawić wszystko w ich rękach, bo nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go wtedy przewidzieć? Ja nie potrafiłem – tłumaczył później Andrzej Sapkowski w wywiadzie dla Eurogamera.

Szkoda, że Andrzej Sapkowski nie okazał wówczas większego zaufania, trudno się co prawda dziwić, bo kto by przypuszczał, że gra osiągnie tak wielki sukces, ale przecież właśnie dlatego pisarz zażądał zapłaty z góry.

Na stronie CD Project pojawił się komunikat w tej sprawie:

CD PROJEKT, twórca serii gier o Wiedźminie i nadchodzącego Cyberpunka 2077, wraz z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej, informują, że w dniu dzisiejszym podpisane zostało porozumienie wzmacniające i pieczętujące wzajemne relacje – czytamy na stronie CDP – Przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów oraz nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami. Podpisane porozumienie nadaje Spółce nowe prawa oraz potwierdza posiadane prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu.

“Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji” – mówił po podpisaniu porozumienia Adam Kiciński, prezes CDP, a to znakomita wiadomość dla wszystkich graczy zakochanych w znakomitych przecież produkcjach tego polskiego studia.

“Wiedźmińskie” gry ze studia CD Project RED po mistrzowsku obeszły się z dziełem Sapkowskiego i nie tylko znakomicie oddały klimat i charakter prozy polskiego mistrza fantasy, ale również całe to uniwersum pogłębiły w sposób, którego nie powstydziłby się sam pisarz.

Nam pozostaje zatem poczekać na kolejne zapowiedzi, a stawiam oreny przeciwko orzechom, że to nastąpi niedługo po premierze Cyberpunka 2077.

Tylko błagam, niech ktoś panu Andrzejowi jeszcze raz przeczyta to porozumienie i upewni się, że wszystko ogarnął, żebyśmy za kilka lat nie przechodzili tego całego cyrku od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button