INNENEWSRÓŻNOŚCI

Upada Machinima, dawny król YouTube

Kto nie słyszał o Machinimie? Nawet jeśli nie kojarzycie nazwy, to istnieje spora szansa na to, że lubiane przez Was kanały na YouTube oraz twórcy w przeszłości należeli do tej sieci zrzeszającej wielu „dostarczycieli treści” i się na niej wybili. Znak to jednak czasów, że model MCN (multi-channel networks) nie jest już taką siłą i potęgą jak dawniej, a ofiarą tych zmian jest sama Machinima.

O firmie możemy w zasadzie mówić w czasie przeszłym. W ostatnich dniach potwierdzono, że pracę w Machinima straciło 81 osób, a kilka pozostałych jest potrzebna w zasadzie jedynie do nadzorowania transferu portfolio firmy do właściciela, Otter Media. O tym, że z firmą założoną formalnie w 2000 roku jest coś bardzo nie tak dowiedzieliśmy się minionego miesiąca, kiedy to wszystkie nagrania Machinimy oraz kanałów należących do firmy zostały ukryte przed publiką. Utrata tak wielkiej ilości materiałów nie mogła umknąć uwagi internautów, a zdziwienia nie kryli sami twórcy treści, którzy nie zostali o niczym poinformowani.

Machinima została przejęta w 2016 przez Warner Bros., a następnie trafiła w ręce AT&T, w końcu lądując w portfolio Fullscreen, podmiotu AT&T będącego również MCN, zarządzanego przez Otter Media. Jeszcze nie tak dawno temu przedstawiciel tej ostatniej firmy obiecywał, że zmiany właścicieli nie wpłyną na funkcjonowanie Machinimy i wszystkie operacje przebiegną „gładko”. Prawda jak widać okazuje się znacznie brutalniejsza.

Twórca odłączył się od Machinimy kilka lat temu – i dobrze, w przeciwnym razie utracilibyśmy tę serię

Osobiście nie oglądałem przesadnie wiele kanałów Machinimy, ale nadal miło wspominam chociażby Freeman’s Mind. Macie jakieś własne wspominki dotyczące Machinima?

Źródło
vg247
Tagi

Dodaj komentarz

Close
Close