Jak ustawić monitor jako główny?

Jak ustawić monitor jako główny?

Jeśli masz nowoczesny komputer stacjonarny lub laptop, możesz ustawić dwa monitory, aby zwiększyć produktywność. Jednak śledzenie, który monitor jest główny, może być uciążliwe.

W tym artykule pokażemy, jak zmienić, który monitor jest główny w systemie Windows 10. Można to zrobić na kilka sposobów, więc wybierz metodę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie

Windows ma wbudowaną opcję, aby monitor, którego używasz najczęściej, stał się monitorem głównym. Ułatwia to korzystanie z pulpitu i przenoszenie okien między monitorami.

Aby ustawić swój monitor jako główny, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy pulpit i wybrać „Ustawienia wyświetlania.”

W zależności od używanego systemu operacyjnego zobaczysz jedno lub więcej niebieskich, ponumerowanych pól reprezentujących podłączone monitory.

Możesz wybrać opcję Powiel te monitory (używając drugiego monitora jako lustrzanego odbicia głównego), Rozszerz te monitory lub Pokaż tylko jeden.

Aby uczynić drugi monitor głównym, wystarczy zaznaczyć pole oznaczone „Uczyń ten monitor moim głównym”. Spowoduje to zmianę domyślnej rozdzielczości ekranu zarówno dla głównego, jak i drugiego monitora na wyższą.

2. Wybierz „Ustawienia wyświetlania”

Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu Windows, czy Mac, warto ustawić swój monitor jako główny. Ułatwia to przenoszenie okien między ekranami.

W większości przypadków możesz ustawić monitor jako główny wyświetlacz, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając „Ustawienia wyświetlania”. Następnie wybierz opcję „Uczyń ten monitor moim głównym wyświetlaczem”

Może być konieczne wykonanie kilku prób i błędów, aby ustawić go poprawnie, ale kiedy już to zrobisz, korzystanie z niego będzie o wiele przyjemniejsze.

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że oba monitory mają taką samą rozdzielczość. W systemie Windows jest to zazwyczaj kwestia zmiany konfiguracji skalowania.

3. Wybierz opcję „Uczyń ten monitor moim głównym”

W systemie Windows 10 możesz zmienić monitor na główny. Opcja Uczyń ten monitor moim głównym kontroluje, który monitor otrzyma pasek zadań i przycisk Start.

Możesz także kontrolować sposób wyświetlania twoich dwóch monitorów. Możesz na przykład rozszerzyć je tak, by stanowiły lustrzane odbicie głównego ekranu, lub zduplikować je tak, by oba wyświetlały ten sam obraz.

Inne ustawienie umożliwia dostosowanie skalowania rozdzielczości karty graficznej tak, by wszystkie piksele obu ekranów znalazły się w jednej linii. Może to być pomocne, jeśli używasz pary starszych monitorów lub chcesz pracować z rozdzielczością wyższą niż maksymalna dozwolona przez obecną kartę graficzną.

Aby ustawić monitor jako główny, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Ustawienia wyświetlania”. Zobaczysz swoje monitory w postaci niebieskich, ponumerowanych pól. Kliknij w polu numerycznym tego, który chcesz uczynić głównym monitorem, i zaznacz opcję Uczyń ten monitor moim głównym.

4. Kliknij „OK”

Monitor jest istotnym elementem dobrze działającego komputera, a system Windows 10 ułatwia ustawienie go jako głównego wyświetlacza. Proces nie jest trudny i można go wykonać w mniej niż 30 sekund.

Po kliknięciu pulpitu wybierz z wyskakującego menu „Ustawienia wyświetlania”. W wyświetlonym oknie w niebieskich, ponumerowanych polach znajdziesz listę dostępnych monitorów. Najbardziej imponującym z nich jest monitor, na którym wyświetlany jest pulpit Windows.

Najlepszym sposobem ustawienia go jako głównego monitora jest wybranie opcji „Uczyń to moim głównym monitorem”, którą znajdziesz w lewej kolumnie wspomnianego okna. Kliknięcie jej powoduje przejście do nowego okna, w którym ekran jest automatycznie dopasowywany do wybranego monitora. Możesz też wybrać inny monitor, ale będzie to oznaczało konieczność przeniesienia głównego monitora w nowe miejsce na biurku, co może być uciążliwe, gdy próbujesz pracować na dwóch ekranach jednocześnie.

Oceń artykuł: Jak ustawić monitor jako główny?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5