6 wskazówek związanych z czyszczeniem MacBooka

Jak wyczyścić swojego MacBooka, by był on zawsze dobrze zorganizowany i by działał możliwie jak najszybciej, bez względu na staż urządzenia? Sprawdź tych 6 wskazówek i zapewnij swojemu urządzeniu ponadprzeciętną żywotność.

Regularnie przeglądaj nieużytkowane aplikacje

Zacznijmy od najprostszego zadania, jakim jest regularne przeglądanie wszystkich zainstalowanych aplikacji w celu usuwania tych, które nie są nam już dłużej potrzebne. Warto zapisać sobie to zadanie raz w miesiącu i poświęcić pół godziny na zweryfikowanie wszystkich plików i przeniesienie ich do kosza. Taka rutyna z pewnością popłaci i zapewni nam pełną optymalizację sprzętu przez wiele lat. 

Pamiętaj o obciążających danych przeglądarki i innych systemowych pozostałościach

Każdy świadomy użytkownik, który dysponuje nieco większą wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, doskonale wie, że praktycznie każdy nasz ruch w internecie generuje ślady, które wprawdzie pojedynczo nie ważą zbyt dużo, ale w skali kilkumiesięcznej mogą skumulować się do naprawdę potężnych rozmiarów. To oczywiście obciąży pracę naszego MacBooka, a szczególnie urządzeń, które nie są najnowszej generacji. Skanowanie przeglądarki i czyszczenie danych wraz z usuwaniem śmieci systemowych okaże się niezwykle efektywnym dla naszego Maca procesem.

Pamiętaj o wyspecjalizowanym oprogramowaniu do czyszczeniu MacBooka

Czyszczenie MacBooka nie musi być trudne, o ile wiemy, jakiego programu użyć, by zwiększyć swoją szansę na całkowite wyczyszczenie sprzętu ze zbędnych aplikacji i plików. W tym celu warto wyposażyć się w oprogramowanie specjalistyczne, które nie tylko regularnie skanuje naszego Maca, ale samoistnie zarekomenduje nam usunięcie tych plików, które od dawna nie były używane. Usuwanie plików może odbywać się automatycznie, jak i ręcznie. Niezależnie od sposobu działania, możemy być pewni, że będzie to naprawdę efektywne czyszczenie MacBooka. 

Biurko Maca – wylęgarnia zbędnych plików

Biurko to podstawowe miejsce, w którym użytkownicy składują dokumenty dostępne praktycznie pod ręką. To duże ułatwienie, ale także spore ryzyko, które obciąża nasz sprzęt. Jeśli utrzymamy odpowiednią organizację plików w folderach i na bieżąco będziemy zarządzać tym miejscem na naszym Macu, zwolnimy całkiem dużo miejsca i zwiększymy efektywność naszego sprzętu. 

Stale sprawdzaj poziom zapełnienia dysku

Prewencja to najlepszy sposób na to, by zapewnić sobie regularną optymalizację sprzętu. Dlatego też, oprócz czyszczenia dysku i wykorzystania w tym celu dedykowanego oprogramowania, stale weryfikujmy stan zapełnienia dysku. Dzięki temu nigdy nie będziemy zaskoczeni krytycznie małym poziomem wolnego miejsca na dysku. 

Pamiętaj o starych kopiach zapasowych

Kopie bezpieczeństwa to prawdziwe błogosławieństwo w krytycznych chwilach, gdy nasz sprzęt, lub konkretna partycja uległa zniszczeniu. Z drugiej jednak strony każda kopia zapasowa zajmuje znaczną ilość przestrzeni dyskowej. Niektóre ustawienia starych MacBooków nie usuwają starych kopii, co jeszcze potęguje obciążenie urządzenia. Regularnie sprawdzaj stan i liczbę wykonanych kopii – MacBook nam za to podziękuje. 

Oceń artykuł: 6 wskazówek związanych z czyszczeniem MacBooka

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5