Jak skonfigurować router Huawei?

Jak skonfigurować router Huawei?

Jeśli chcesz zmienić ustawienia swojego routera Huawei, musisz zalogować się do Panelu administracyjnego. Jest to interfejs internetowy, w którym zapisywane i zmieniane są wszystkie ustawienia.

Jeśli nie korzystałeś wcześniej z Panelu Administracyjnego, dobrym pomysłem może być przywrócenie ustawień domyślnych routera. Pozwoli Ci to ponownie połączyć się z Panelem Administracyjnym, a także pomoże Ci ponownie połączyć się z siecią WiFi, jeśli zapomniałeś hasła!

1. Włączenie zasilania

Aby zacząć, musisz włączyć router. Możesz to zrobić za pomocą komputera, tabletu lub smartfona.

Po włączeniu routera możesz wejść do panelu administracyjnego. To właśnie tam możesz skonfigurować i zmienić wszystkie ustawienia tworzące Twoją sieć domową.

Przy próbie zmiany tych ustawień zachowaj jednak ostrożność, aby nie uszkodzić sieci. Jeśli tak się stanie, możesz łatwo przywrócić poprzednią konfigurację, stosując ogólną sztuczkę 30 30 30 twardego resetu.

Jeśli jesteś właścicielem firmy lub administratorem sieci, możesz efektywnie zarządzać wszystkimi zadaniami związanymi z konfiguracją routera Huawei, korzystając z narzędzia takiego jak Network Configuration Manager. To rozwiązanie oferuje wszechstronny zestaw funkcji, które pomogą Ci zautomatyzować i usprawnić cały proces, od konfiguracji kopii zapasowych, przez zarządzanie urządzeniami, wykrywanie luk w oprogramowaniu sprzętowym, po monitorowanie zgodności z przepisami branżowymi. Zacznij z niego korzystać już dziś, pobierając 30-dniową bezpłatną wersję próbną tutaj.

2. Podłączenie do Internetu

Aby podłączyć się do Internetu, musisz włączyć router i użyć komputera lub innego urządzenia z kablem ethernetowym. W ten sposób uzyskasz dostęp do strony zarządzania routerem i skonfigurujesz połączenie internetowe.

W zależności od dostawcy usług internetowych router może używać protokołu DHCP do automatycznego przydzielania adresów IP podłączonym do niego urządzeniom. Jest to dobry sposób na zarządzanie siecią i zmniejszenie ryzyka posiadania zbyt wielu komputerów korzystających z tego samego adresu IP.

Jeśli Twój dostawca Internetu nie używa DHCP, będziesz musiał ręcznie skonfigurować ustawienia adresu IP routera. Obejmuje to ustawienie statycznego adresu IP, maski podsieci, bramy domyślnej i serwera DNS.

Po wykonaniu tych czynności router zostanie skonfigurowany do pracy z siecią szerokopasmową dostawcy usług internetowych. Możesz teraz używać routera do podłączania komputerów, dekoderów, telefonów i innych urządzeń przewodowych lub bezprzewodowych do Internetu.

3. Logowanie do panelu administracyjnego

Panel administracyjny to interfejs internetowy, który daje dostęp do kilku ustawień routera. Obejmuje to włączanie/wyłączanie połączenia sieciowego, zmianę nazwy użytkownika/hasła routera, aktualizację oprogramowania sprzętowego oraz przywracanie ustawień domyślnych urządzenia.

Do zalogowania się do panelu administracyjnego routera Huawei możesz użyć dowolnej przeglądarki internetowej. Na ekranie powinien pojawić się adres IP routera oraz nazwa użytkownika i hasło.

Nazwa użytkownika i hasło są domyślnymi danymi logowania, które umożliwiają dostęp do panelu administracyjnego routera. Możesz zmienić hasło na silniejsze, jeśli czujesz się bardziej komfortowo. Pamiętaj jednak, że ktoś może się włamać i namieszać w ustawieniach Twojego routera Huawei.

4. Zmiana hasła

Jeśli zapomniałeś hasła do routera lub chcesz je zmienić ze względów bezpieczeństwa, możesz to zrobić za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji Huawei AI Life na smartfonie. Obie metody będą działać z routerami takimi jak mobilne routery Wi-Fi i urządzenia systemu mesh.

Aby uzyskać dostęp do ustawień hasła routera Huawei, otwórz przeglądarkę internetową na komputerze lub smartfonie i wpisz adres IP routera Huawei w pasku adresu przeglądarki. Adres IP i informacje dotyczące logowania można również znaleźć na naklejce lub tabliczce znamionowej routera.

Po zalogowaniu się kliknij Więcej funkcji > Ustawienia systemowe, aby zmienić hasło logowania do routera. Aktualne hasło znajdzie się w polu „Aktualne hasło”, nowe hasło w polu „Nowe hasło”, a nowe hasło ponownie w polu „Potwierdź hasło”.

Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest często zmieniać hasło do sieci Wi-Fi. Jeśli niedawno zmieniłeś hasło routera, pamiętaj o ponownym wprowadzeniu nowego hasła przy każdym połączeniu z siecią Wi-Fi.

Oceń artykuł: Jak skonfigurować router Huawei?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5