Zalany laptop co robić?

Zalany laptop co robić?

Woda jest niezwykle żrącym pierwiastkiem i już niewielka jej ilość może spowodować trwałe uszkodzenie laptopa. Na szczęście jeden przypadkowy wyciek nie musi oznaczać katastrofy dla Twojej maszyny; dzięki szybkim działaniom możesz uratować zalany laptop i wrócić do pracy!

Zazwyczaj im bardziej słodki płyn rozlał się na Twój laptop, tym gorzej. Dzieje się tak dlatego, że napoje słodzone pozostawiają lepki osad, który może spowodować przyklejenie się klawiszy i doprowadzić do awarii wewnętrznych komponentów.

Wyłącz laptop

Gdy laptop zamoknie, pierwszym krokiem jest wyłączenie urządzenia i odłączenie wszystkich kabli. Jest to klucz do zapobiegania poważnym uszkodzeniom.

Kolejnym ważnym krokiem jest odwrócenie komputera do góry nogami i pozwolenie mu na opróżnienie z cieczy. Pomoże to wysuszyć komputer i zapobiegnie powstawaniu rdzy.

W wielu przypadkach można to zrobić bez demontażu urządzenia.

Głównym uszkodzeniem laptopa, gdy jest mokry, jest wprowadzenie do urządzenia prądu. Nowoczesne laptopy mają wbudowany mechanizm bezpieczeństwa, który wyłącza komputer w przypadku przegrzania któregoś z komponentów. Ma to na celu zapobieganie przeciążeniom elektrycznym i ochronę wrażliwych części przed uszkodzeniem.

Wyjmij baterię

Uszkodzenia spowodowane przez ciecz mogą zebrać żniwo w wewnętrznych komponentach laptopa, jeśli pozostaną bez kontroli. Szybkie podjęcie działań może zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Jednym z szybkich sposobów ochrony wewnętrznych komponentów laptopa jest wyjęcie baterii. Zapobiegnie to przedostawaniu się cieczy do wnętrza baterii i stwarzaniu zagrożenia elektrycznego.

Aby wyjąć baterię z laptopa, odwróć go do góry nogami i znajdź zatrzaski, które trzymają baterię na miejscu. Niektóre modele wymagają przesunięcia dwóch zatrzasków do siebie; inne mają tylko jeden zatrzask, do którego łatwo dostać się palcami.

Wyjęcie baterii zapobiega także jej przegrzaniu, które jest częstą przyczyną puchnięcia baterii. Ciepło jest nemezis baterii litowo-jonowych i może skrócić ich żywotność.

Odłączenie od zasilania

Jeśli przypadkowo rozlałeś dużą ilość wody na laptopa, najmądrzejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest natychmiastowe odłączenie go od zasilania. Dzięki temu nie będziesz ryzykował poważnego zwarcia elektrycznego, które mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia.

Aby to zrobić, znajdź przełącznik lub wyłącznik obwodu dla gniazdka, do którego podłączyłeś laptopa i wyłącz go tam. Nie odłączaj kabla zasilającego bezpośrednio od laptopa, ponieważ może to spowodować niebezpieczne porażenie prądem lub porażenie prądem.

Po wyłączeniu laptopa musisz odizolować go od wszelkich akcesoriów, które mogą być podłączone do portu. Obejmuje to kable USB, klucze sprzętowe, dyski flash i wszelkie inne urządzenia, które mogą pobierać energię z laptopa.

Gdy wszystkie te urządzenia peryferyjne są wyłączone, możesz przejść do usuwania baterii z laptopa. Niektóre modele wymagają odkręcenia tylnej płyty, aby uzyskać do niej dostęp, podczas gdy inne mają prosty zatrzask, który pozwala wyjąć baterię bez większych problemów.

Odwróć go do góry nogami

Jeśli masz do czynienia z zalanym laptopem, możesz podjąć kilka kroków, aby go oczyścić. Najważniejszym z nich jest odwrócenie go do góry nogami i pozwolenie na wypłynięcie wody.

Gdy już to zrobisz, weź suchą szmatkę i wytrzyj nadmiar płynu z różnych otworów wentylacyjnych i portów. Pomoże to zapobiec przedostaniu się większej ilości płynu do środka i spowodowaniu dodatkowych uszkodzeń.

Następnie odwróć laptopa do góry nogami, aby utworzyć kształt odwróconej litery „V”. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się płynu do wnętrza komputera i potencjalnym dalszym uszkodzeniom.

Wtedy możesz użyć suchej, niestrzępiącej się szmatki lub ręcznika, aby wytrzeć resztki wilgoci. Kiedy Twoja maszyna będzie już idealnie czysta, możesz wrócić do pracy. Najlepsze jest to, że nie musisz się już martwić, że woda dostanie się do wnętrza urządzenia! Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i kłopotów na dłuższą metę.

Oceń artykuł: Zalany laptop co robić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5