Popularny historyczny dramat kryminalny BBC Peaky Blinders stał się obowiązkową pozycją do oglądania dla fanów na całym świecie. To familijna epopeja o ambitnym gangu dowodzonym przez Tommy’ego Shelby’ego, który wszywał żyletki w szczyty swoich płaskich czapek.
Niektórzy wierzą, że członkowie gangu używali żyletek w swoich czapkach, by rozcinać twarze, oczy lub czoła swoich wrogów podczas walk. Jednak historyk Carl Chinn uważa ten pomysł za apokryficzny.
Historia
Popularny serial BBC Peaky Blinders, w którym występuje Cillian Murphy i jego rodzina, opowiadający o kryminalistach z Birmingham, powraca w czwartym sezonie. Ale skąd wzięła się jego nazwa?
Prawdziwi Peaky Blinders byli gangiem ulicznym działającym w Birmingham od lat 80. do 1910 roku. Byli grupą młodych mężczyzn z klasy robotniczej, którzy stosowali przemoc, rabowali i przejmowali kontrolę nad przemysłem hazardowym.
Byli również znani ze swojego wyuzdanego stylu. Ich znakiem rozpoznawczym była płaska czapka z daszkiem, której używali, by ukryć swoje twarze przed ofiarami.
Powszechnie uważa się, że w czapkach ukrywali żyletki. Jest to jednak trochę nierealistyczne, ponieważ jednorazowe maszynki do golenia zostały wynalezione dopiero w 1903 roku i w tamtym czasie nie dałoby się ich wszyć do czapki.
W zamian za to Carl Chinn, profesor na Uniwersytecie w Birmingham, sugeruje, że nazwę zawdzięczają daszkom swoich czapek i slangowemu określeniu kogoś dobrze ubranego.
Charakterystyka
W 1919 roku, po pierwszej wojnie światowej, w Birmingham w Wielkiej Brytanii mieszka rodzina o mieszanym pochodzeniu irlandzkich wędrowców i Romów. Bracia Shelby zdobywają sławę jako bukmacherzy, rekieterzy i gangsterzy.
Tommy jest drugim najstarszym bratem i mózgiem gangu. Ma zapał i ambicję, by wznieść ich na nowe wyżyny.
Jest jedną z najbardziej sympatycznych postaci w serialu i nie sposób się w nim nie zakochać. Ma swoje mroczne demony, ale zawsze znajduje sposób, żeby się nie poddawać.
Lider gangu, nawiedzany jest przez obrazy swojej zmarłej żony Grace i nieudanego zamachu. Cierpi także z powodu głębokiego poczucia winy i strachu przed śmiercią swojej ciotki Polly.
Temat
Peaky blinders to jeden z najlepszych programów dramatycznych, jakie kiedykolwiek powstały, ma świetną fabułę i bardzo przyjemnie się go ogląda. Akcja serialu rozgrywa się w Birmingham w latach 20. i skupia się na gangu przestępczym, któremu przewodzi Tommy Shelby (Cillian Murphy).
Synonimem serialu stała się piosenka Nicka Cave’a Red Right Hand, która jest motywem przewodnim serialu. Pulsujące intro i głęboki głos Cave’a sprawiły, że piosenka stała się podstawą serialu od początku jego istnienia.
Piosenka ta była również coverowana przez Arctic Monkeys, PJ Harvey, Iggy’ego Popa i Jarvisa Cockera, by wymienić tylko kilka z nich.
Ten niesamowity temat przyciągnął uwagę producentów filmowych i telewizyjnych, którzy szukali nastrojowej muzyki, która byłaby złowroga i przypominała epicki poemat Johna Miltona Raj utracony. Wykorzystano go w jednym z odcinków Archiwum X, trzech pierwszych filmach z serii Krzyk oraz w komedii z 1994 roku Głupi i głupszy.
Odniesienia
Jak zapewne zauważyłeś, serial Peaky Blinders ma wiele odniesień do innych programów i filmów. Odniesienia te sprawiają, że bohaterowie zapadają w pamięć i pomagają utrzymać widzów w napięciu podczas odcinków.
Jedną z najlepszych części oglądania serialu są fantastyczne dialogi między różnymi postaciami. Dzięki temu powstało kilka świetnych cytatów, które zapadają w pamięć na lata.
Gang Peaky Blinders jest oparty na prawdziwej grupie gangsterów z Birmingham w Anglii, którzy byli znani z przemocy. Istnieje kilka ludowych etymologii ich nazwy, niektórzy fani twierdzą, że członkowie gangu wszywali jednorazowe żyletki do swoich płaskich czapek, co powodowało tymczasowe oślepienie kogoś, kto został uderzony w głowę.
To jednak nie jest prawdą i zostało obalone przez historyka. Profesor Carl Chinn twierdzi, że ten pomysł jest „apokryficzny” i że nazwa gangu pochodzi od używania przez nich płaskich czapek.