NEWSOPROGRAMOWANIE

30. rocznica powstania WWW: Tim Berners-Lee trzy dekady temu stworzył współczesny Internet

Dokładnie 12 marca 1989 roku sir Tim Berners-Lee, który pracował wtedy w CERN (Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych) zaczął kombinować, jak by tu sprawnie i wygodnie wymieniać informacje między badaczami. Główkował, kombinował, próbował – aż wreszcie powstał projekt… nie, jeszcze nie WWW.

ENQUIRE powstał jeszcze przed WWW

Najpierw na początku lat 80. powstał hipertekstowy projekt ENQUIRE, który co prawda nigdy nie doczekał się wdrożenia, ale dał sir Timowi podstawy do opracowania właśnie technologii WWW.

Kiedy w 1989 miał już gotowy kolejny projekt, opisywał go jako “sieć powiązanych informacji, które użytkownik może przeglądać wedle uznania”. Już rok później wraz ze swoim współpracownikiem z CERN, Robertem Cailliau, wszystko sformalizował. Wraz z WorldWideWeb stworzył również pierwszy serwer webowy, edytor do wprowadzania danych oraz przeglądarkę.


30th Anniversary of the World Wide Web – materiał opublikowany przez CERN

Cóż, dzisiaj wydaje się to wręcz banalne, ale w tamtym czasie projekt sir Tima absolutnie zrewolucjonizował… w zasadzie, to świat! Nigdy dotąd w historii informacja i komunikacja nie była tak powszechna! Potraficie sobie jeszcze wyobrazić świat bez tak powszechnego dostępu do wiedzy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button