Gra o tron jak czytać?

Gra o tron jak czytać?

Gra o Tron produkcji HBO jest jednym z najlepiej ocenianych programów od lat. Jeśli obejrzałeś serial, to pewnie chętnie przeczytasz książki, żeby lepiej zrozumieć ten świat.

Ale skąd masz wiedzieć, od której książki zacząć? Na szczęście jest kilka sposobów, by się o tym przekonać.

Książki

Jeśli kochasz Grę o tron i chcesz dowiedzieć się więcej o świecie Westeros, istnieje wiele książek z tej serii fantasy. Wszystkie zostały napisane przez George’a R.R. Martina i są częścią jego bestsellerowej serii Pieśń Lodu i Ognia.

Powieści zostały zainspirowane Wojnami Róż, dynastyczną wojną domową o tron Anglii. Śledzą losy pięciu domów, z których każdy ma własne roszczenia do Żelaznego Tronu i Westeros.

Pierwsza książka z serii, Gra o tron, przedstawia fikcyjne kontynenty Westeros i Essos oraz wprowadza kilka głównych postaci. Stanowi również punkt wyjścia dla wielu wątków, które będą poruszane w serialu.

Seria telewizyjna

Na mitycznym kontynencie Westeros dziewięć szlachetnych rodów (Targaryenów, Lannisterów, Starków, Tyrellów, Martellów, Greyjoyów, Baratheonów i Boltonów) rywalizuje o władzę nad Siedmioma Królestwami i Żelaznym Tronem.

Oparta na powieściach z serii Pieśń Lodu i Ognia Gra o Tron jest produkowana przez HBO i adaptowana przez Davida Benioffa i D. Pierwsza książka, Gra o tron, wprowadza do świata Westeros i Essos i śledzi dziewięć perspektyw – Jona Snowa, Daenarys Stark, Tyriona Lannistera, Cersei Lannister, Sansy Stark, Króla Północy i Południa, Stannisa Baratheona, Joffreya Baratheona i Lyanny Mormont.

Druga książka, Starcie królów, ustanawia główny konflikt w serialu. Trzecia, Nawałnica mieczy, ma duży rozmach i słynie ze złupienia Astaporu przez Daenarys, Czerwonego Wesela i śmierci Joffreya Baratheona.

Filmy

W fantastycznym świecie Westeros kontrola nad Żelaznym Tronem może zjednoczyć królestwa i pokonać wrogów. Ale w krainie nieprzewidywalnego lata i trwającej latami zimy, za Wielkim Murem działają mroczne siły, które grożą zniszczeniem wszystkiego.

Książki z serii Pieśń Lodu i Ognia obejmują trzy główne linie fabularne: gromadzenie się stworzeń na północy, wyłonienie Daenerys Targaryen jako prawowitej następczyni tronu oraz trwającą walkę o władzę między siedmioma królestwami Westeros. W sumie seria składa się z pięciu książek, a dwie kolejne mają się ukazać.

Jeśli szukasz filmu, który oferuje podobną scenerię, dużo dramatyzmu i epickie bitwy, jak popularna seria Gra o tron, jest wiele filmów. Od filmowej wersji „Excalibur” Stephena Kinga po adaptację słynnej powieści Williama Goldmana „The Princess Bride” z 1973 roku, jest wiele opcji, które zapewnią Ci rozrywkę z tymi samymi epickimi walkami, smokami i politycznymi intrygami, co serial.

Aplikacje

Jeśli nie możesz się doczekać, aż 8. sezon Gry o tron pojawi się w telewizji, istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci zanurzyć się w serialu. Niektóre z nich mają charakter informacyjny, a inne są bardziej interaktywne.

Jest też kilka gier, w które możesz zagrać, aby zdobyć trochę GoT, a nawet jedna, która pozwoli Ci usłyszeć słynne cytaty z serialu w formie dźwiękowej. Wszystkie te aplikacje są darmowe i zostały stworzone przez autora George’a R.R. Martina oraz fanów serialu.

Jedyna oficjalna aplikacja Gry o Tron, Świat Lodu i Ognia, zawiera profile ponad 600 postaci, 550 miejsc, głównych domów, religii, grup, stworzeń i rzeczy. Posiada również interaktywne mapy i ochronę przed spoilerami.

Oceń artykuł: Gra o tron jak czytać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5