Jak robić dobre zdjęcia telefonem na Instagram?

Jak robić dobre zdjęcia telefonem na Instagram?

Wiele osób uważa, że potrzebuje profesjonalnego aparatu, aby robić dobre zdjęcia na Instagramie swoim telefonem, ale prawda jest taka, że większość telefonów jest w stanie zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia.

Jeśli jednak nadal masz problemy z robieniem dobrych zdjęć, jest kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc. Czytaj dalej, aby je poznać!

1. Rób zdjęcia z innego punktu widzenia

Jednym z najlepszych sposobów robienia dobrych zdjęć telefonem na Instagramie jest kreatywność i robienie zdjęć z innego punktu widzenia. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą się wyróżniać z tłumu i będą bardziej interesujące.

Możesz również eksperymentować z różnymi kolorami lub dodać trochę tekstury do tła. Pomoże to Twoim zdjęciom wyróżnić się na tle innych marek i pomoże stworzyć charakterystyczną tożsamość marki na Instagramie.

Jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać, to unikanie używania lampy błyskowej aparatu, chyba że robisz zdjęcia w nocy. Wbudowana lampa błyskowa sprawia, że zdjęcie wygląda płasko i prześwietla obiekty znajdujące się blisko aparatu.

2. Nie powiększaj

Instagram to świetna platforma do publikowania ładnych zdjęć. Jednak może być trudno dostrzec wszystkie zakamarki obrazu.

To dlatego, że Instagram kompresuje zdjęcia, aby szybciej się ładowały. Na szczęście jest na to proste rozwiązanie: użytkownicy systemu iOS mogą teraz szczypać, aby powiększać zdjęcia i filmy w swoich kanałach, historiach i na stronie odkrywania na Instagramie.

To świetny sposób, aby Twoje posty były bardziej interaktywne i zabawne. Pomaga też widzom przyjrzeć się bliżej Twoim produktom i usługom. Pamiętaj jednak, że nowe funkcje są często nadużywane na początku, więc ważne jest, aby używać ich oszczędnie i pozostać wiernym swojej marce.

3. Nie przesadzaj z obróbką zdjęć HDR

HDR, czyli wysoki zakres dynamiki, stał się powszechną funkcją w smartfonach. Zasadniczo umożliwia ona zrobienie większej liczby zdjęć, niż jest w stanie obsłużyć aparat, a następnie połączenie ich w jeden obraz, który oddaje wszystkie szczegóły tonalne sceny.

To może być naprawdę przydatne w wielu różnych sytuacjach. Na przykład fotografowie krajobrazu często muszą robić wiele zdjęć jednej sceny, aby uchwycić cały zakres jej walorów tonalnych.

Choć HDR jest świetną techniką dla wielu scen, może być również nadmiernie przetworzony, przez co traci swój efekt. Możesz tego łatwo uniknąć, przetwarzając zdjęcia HDR z odrobiną umiaru.

4. Nie włączaj lampy błyskowej w aparacie

Kiedy używasz lampy błyskowej w telefonie, oświetlenie często nie jest równomierne. Może to powodować powstawanie jasnych plam światła, które nie są przyjemne dla oka, a także mogą rozmywać fotografowany obiekt.

Na szczęście są sposoby, by uniknąć tego problemu. Możesz wyłączyć lampę błyskową w ustawieniach telefonu i wybrać, czy ma być ona uruchamiana automatycznie, czy nie.

Możesz też stuknąć w ekran, aby ręcznie zbalansować ekspozycję przed zrobieniem zdjęcia. Działa to zarówno w przypadku iPhone’a, jak i telefonów z systemem Android, a jest to świetny sposób na uniknięcie prześwietlonych zdjęć.

5. Nie przesadzaj z edycją

Często najlepsze zdjęcia to te, które nie wymagają żadnej edycji. Są to zdjęcia, które mają naturalnie wyglądające rozjaśnienia, cienie i kolory.

Wielu użytkowników Instagrama stosuje podstawowe edycje, aby poprawić swoje zdjęcia, ale przesadzanie z tymi drobnymi poprawkami może sprawić, że Twoje zdjęcie będzie nieatrakcyjne. Nadużywanie tych poprawek może drastycznie obniżyć jakość zdjęcia i sprawić, że będzie ono wyglądało na fałszywe.

Najlepszym sposobem uniknięcia tego jest robienie zdjęć w standardowym formacie kwadratu, a następnie przycinanie ich później, jeśli to konieczne. W ten sposób będziesz mieć pewność, że obiekt zdjęcia zmieści się w kadrze i że tło nie będzie rozpraszać uwagi. Dzięki tej technice Twoje zdjęcia będą wyglądały bardziej profesjonalnie i spójnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli umieszczasz zdjęcia na swoim prywatnym koncie.

Oceń artykuł: Jak robić dobre zdjęcia telefonem na Instagram?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5