RECENZJASPRZĘT

Natec Genesis GX69

Materiał archiwalny, przeniesiony ze strony Save!Project

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że gracz potrzebuje pewnego sprzętu, na którym może polegać w każdej sytuacji. Między innymi dlatego kupujemy drogie myszki i klawiatury za czasami setki złotych, oferujące precyzję, dzięki której czasem zyskujemy drobną przewagę, która potrafi zdecydować o zwycięstwie w grze sieciowej.

Co jednak, jeśli chcemy kupić solidny sprzęt bez wydawania fortuny? Na szczęście nie jesteśmy skazani na ustawiczne kupowanie tanich gryzoni z marketu co kilka miesięcy, bowiem na rynku jest przynajmniej kilka godnych uwagi produktów. Jedną z firm, które oferują naprawdę niezłe peryferia za niewygórowane pieniądze jest Natec, która ze swoją marką Genesis ma w swojej ofercie całkiem spory arsenał broni dla każdego gracza, w sam raz dla tych użytkowników, którzy nie mają ochoty na wydanie kilkuset złotych na sprzęt od jednego z najbardziej znanych producentów.

Do testów otrzymaliśmy myszkę Natec Genesis GX69, która przybyła w dość efektownym opakowaniu – stosunkowo nietypowy kształt skrywa samo urządzenie, a napisy od początku wskazują, że mamy do czynienia z gryzoniem przeznaczonym dla graczy. W widocznych miejscach umiejscowione są najważniejsze informacje, czyli maksymalne DPI urządzenia, fakt że mamy do czynienia z myszką optyczną i tym podobne. Można się jedynie przyczepić do tego, że wedle napisów gryzoń posiada 10 programowalnych przycisków, co jest odrobinę naciągane, bowiem podliczono w tej liczbie scrolla, dwukrotnie.

Jak prezentuje się sama myszka? Oryginalnie. GX69 jest sprzętem profilowanym dla graczy praworęcznych, z pewnością w oczy rzuca się specyficzna konstrukcja tyłu urządzenia. Znajduje się na nim bowiem ciekawy mechanizm, który pozwala za pomocą śruby wyregulować długość myszki, przez co w zasadzie każdy będzie mógł szybko i bez problemu dopasować rozmiar gryzonia do swojej dłoni. Również na tyle urządzenia znajduje się bloczek z ciężarkami służącymi do regulacji wagi – chciałoby się, aby maksymalny ciężar był nieco większy, ale i tak jest dobrze i można “skroić” GX69 idealnie pod siebie. Sama myszka zbudowana jest z czarnego, solidnego plastiku z dodatkiem lśniącej powierzchni, na której umiejscowiono podświetlane logo Natec Genesis. Poza standardowym zestawem scrolla i dwóch klawiszy (lewy/prawy), mysz posiada także dwa dodatkowe przyciski dostępne pod kciukiem, dwa klawisze służące do zmiany DPI w locie umiejscowione tuż pod kółkiem oraz “trzeci” klawisz, tak zwany fire button. Całkiem bogato. Całość robi przyzwoite wrażenie, nie ma się uczucia obcowania z tanim plastikiem – pozytywne wrażenie wzmacnia użycie kabla w oplocie.

Jak się używa GX69? Całkiem nieźle! Co prawda kształt myszki wymaga przyzwyczajenia się, ale w zasadzie od pierwszych minut użytkowania nie miałem problemów z precyzją czy chwytem. Wydawać by się mogło, że specyficzny tył może być ździebko niewygodny, ale w praktyce wcale się tak tego nie odczuwa. Klawisze działają jak trzeba, kółko działa bez problemów i wszystkie przyciski posiadają to specyficzne “kliknięcie”, nie za ciche, nie za głośne. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to nieco zbyt niskie umiejscowienie bocznych przycisków – przy moim chwycie czasami miałem problem z dosięgnięciem odpowiedniego “guzika”. Możliwe jednak, że to odosobniony przypadek i inni nie będą mieli z tym problemu – na pewno też jest to także kwestia przyzwyczajenia się do kształtu gryzonia. Testowałem GX69 przez ponad tydzień pod kątem najróżniejszych zastosowań – począwszy od typowego, domowego przeglądania sieci, poprzez FPS-y, na MOBA i strategiach skończywszy. Nawet w wymagającym wielkiej precyzji Starcraft 2 nie miałem żadnych problemów z gryzoniem.

Dostarczona wraz z opakowaniem płytka pozwala na instalację sterowników. Te posiadają całkiem sporo funkcji: pierwsza zakładka umożliwia przypisanie konkretnej akcji do każdego z klawiszy i zapisanie ustawień w jednym z pięciu profili. Także tam można ustawić sposób podświetlenia (stały, “oddychający” i brak tegoż) oraz jego kolor. Dalsze zakładki pozwalają na ustawienie kilku błyskawicznych profili dotyczących czułości – przez co można w dowolnej chwili, jednym kliknięciem przejść od 400 do aż 4000 DPI. Osobne opcje czułości są poświęcone osi X i Y, co powinno zadowolić nawet fanatyków. Kolejne zakładki oferują możliwość zmiany szybkości dwukliku, szybkości raportowania (od 125Hz do 1000Hz) i kilku innych, mniej istotnych opcji.

Natec Genesis GX69 to całkiem niezła alternatywa dla wielu droższych urządzeń. Za mniej niż 90 zł możemy otrzymać produkt, który oferuje naprawdę sporo. Jeśli stanęliście przed koniecznością wymiany gryzonia, a nie chcecie przeznaczać fortuny na produkty Razera, SteelSeries czy innego, markowego producenta, rozwiązanie oferowane przez Natec Genesis jest niewątpliwie warte uwagi.

Informacje techniczne:

sensor: optyczny 4000 DPI, Avago 3050

częstotliwość raportowania: od 125Hz do 1000Hz

liczba przycisków: 10, wszystkie programowalne

możliwość regulacji wagi możliwość regulacji długości myszki możliwość zmiany czułości w locie

podświetlenie: włączone, oddychające lub wyłączone wbudowana pamięć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button