NEWSOPROGRAMOWANIE

Raytracing również na Radeonach? Crytek udowodnił, że się da!

W sieci zawrzało po tym, jak niemiecki Crytek opuklikował nowe demo technologiczne, które zadało kłam całemu wielkiemu marketingowemu bełkotowi Nvidii. Zieloni jeszcze przed premierą swoich kart graficznych z rodziny RTX oznajmiali wszem i wobec, że raytracing (czyli śledzenie promieni, nowa technologia renderowania dająca znacznie bardziej realistyczne efekty od tradycyjnego renredorwania) to przyszłość, która w zasadzie wymaga osobnych fizycznych komponentów specjalizujących się tylko w śledzeniu promieni. Takich jak te obecne w kartach z serii RTX jak 2080.

Demo nazwane Neon Noir to pokazówka nowej wersji sztandarowego dla Cryteka silnika graficznego CryEngine w wersji 5.5 z dodatkiem technologii nazwanej Total Illumination, która jest swego rodzaju odpowiedzią właśnie na raytracing Nvidii. Widoczne poniżej video zostało wyrenderowane za pomocą wcale nie najnowszej już karty Radeon RX Vega 56 w rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę. Co najlepsze: technologia ta jest niezależna od sprzętu, może więc działać zarówno na kartach Zielonych, jak i Czerwonych.

Jedynym, czego wymaga Total Illumination to karty graficzne wspierające Vulkan i DirectX 12 – co obecnie oznacza niemal każdą dostępną kartę na rynku. CryEngine z nową technologią ma dostać wprowadzony do dystrybucji dla każdego chętnego studia jeszcze w tym roku. Crytek zamierza dalej optymalizować swój silnik, zwiększając wydajność i zapewne sprawiając, że akcje Nvidii powędrują w dół. Ciekawe jaka będzie odpowiedź właśnie tej firmy?

One Comment

  1. Akurat słabo tutaj te efekty raytracingu są pokazane, śmiałbym nawet pokusić się o stwierdzenie, że ich tutaj nie ma. Skoro coś wymaga hardware’u żeby działało dobrze, to odwzorowywanie software’owe zawsze będzie słabe, co już pokazano nam przy okazji physx. AMD do dzisiaj nie może sobie poradzić z technologią, która ma już ponad dekadę na karku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button