The crown ile sezonów?

The crown ile sezonów?

The Crown przyciąga widzów od momentu premiery w 2016 roku, ale nadszedł czas, aby się z nim pożegnać. Fabularyzowany dramat Netflixa wkrótce zakończy swój szósty sezon, obejmujący kolejny burzliwy okres w historii rodziny królewskiej.

W dwóch ostatnich sezonach główne role przejmie zupełnie nowa obsada. Imelda Staunton zastąpi Olivię Colman w roli Królowej Elżbiety II, Jonathan Pryce zastąpi Tobiasa Menziesa w roli Księcia Filipa, Lesley Manville w roli Księżniczki Małgorzaty, a Dominic West w roli Księcia Karola.

Pierwszy sezon

The Crown to dramat historyczny, który kronikarsko opowiada o życiu Królowej Elżbiety II. Został stworzony przez Petera Morgana, który napisał wszystkie odcinki serialu.

Po raz pierwszy został udostępniony na Netflix w listopadzie 2016 roku. Pierwszy sezon podzielony jest na 10 jednogodzinnych odcinków.

Pierwszy sezon The Crown śledzi losy młodej królowej Elżbiety (Claire Foy), która rozpoczyna swoje panowanie. Jej obowiązki obejmują zarządzanie rodziną królewską, która często ściera się ze sobą w sposób, którego nigdy sobie nie wyobrażała.

Drugi sezon

Drugi sezon serialu The Crown rozpocznie się w miejscu, w którym zakończył się pierwszy, w którym małżeństwo Elżbiety (Claire Foy) i Filipa przechodzi poważne zawirowania. Kiedy nowy premier John Major (Jonny Lee Miller) obejmuje urząd, królowa jest zmuszona do przyjęcia bardziej aktywnej roli w sprawach swojego kraju.

Oprócz powracających członków obsady, sezon drugi wprowadzi kilka nowych twarzy. Matthew Goode (Downton Abbey) zagra Antony’ego Armstronga-Jonesa, znanego również jako Lord Snowdon, fotografa towarzyskiego, który był mężem księżniczki Małgorzaty w latach 1960-1978.

Trzeci sezon

Sezon trzeci to zmiany i nowa obsada grająca rodzinę królewską, z Olivią Colman w roli królowej Elżbiety II. Przedstawia również Camillę Shand, drugą żonę księcia Karola.

W trzecim sezonie serial porusza wiele tematów, w tym dwa okresy pełnienia funkcji premiera przez Harolda Wilsona i jego kontrowersyjną decyzję o usunięciu się z urzędu. Poruszono także temat Margaret Thatcher, romansu księżniczki Małgorzaty z brytyjskim baronetem Roddy Llewellynem, zdobycia przez Anglię mistrzostwa świata w piłce nożnej i strajku górników w 1972 roku.

Czwarty sezon

The Crown to ogromny sukces Netflixa. To kosztowna biograficzna opowieść o życiu królowej Elżbiety II, od jej małżeństwa z księciem Filipem aż po obecne rządy.

W czwartym sezonie, który zadebiutuje 15 listopada, powrócą wszyscy kluczowi członkowie obsady sezonu trzeciego. Olivia Colman ponownie wcieli się w rolę królowej Elżbiety, Tobias Menzies zagra księcia Filipa, a Helena Bonham Carter księżniczkę Małgorzatę.

Wystąpią także Gillian Anderson i Emma Corrin. Tom Byrne i Angus Imrie przedstawią odpowiednio księcia Edwarda i księcia Andrzeja.

Piąty sezon

Piąty sezon serialu The Crown będzie dotyczył początku lat 90. To burzliwy okres dla rodziny królewskiej, w którym doszło do trzech królewskich rozwodów i pożaru, który zniszczył zamek Windsor.

Skupia się także na samozwańczym „annus horribilis” (strasznym roku) królowej w 1992 roku, okresie, który obejmuje koniec małżeństw trzech jej dzieci i wprowadzenie rządowych nakazów wymagających od rodziny królewskiej płacenia podatków dochodowych.

Serial skupi się także na relacjach królowej z premierem Johnem Majorem (w tej roli Jonny Lee Miller) i wreszcie zobaczymy jej pierwszą żonę, księżną Dianę, w jej ostatnich latach życia. Elizabeth Debicki ponownie wcieli się w rolę księżniczki.

Szósty sezon

Serial będzie kontynuował losy królowej Elżbiety i reszty rodziny królewskiej jeszcze przez co najmniej jeden sezon. Twórca Peter Morgan planował wcześniej, że sezon 5 będzie ostatnim, ale zmienił zdanie po negatywnych reakcjach.

Szósty sezon serialu będzie dotyczył burzliwego okresu po rozwodzie księżniczki Diany i księcia Karola. W serialu zostaną również przedstawione inne kluczowe wydarzenia z życia rodziny królewskiej, w tym wywiad z Martinem Bashirem i jej tragiczna śmierć w 1997 roku.

Większość obsady z sezonu 5 powróci do sezonu 6. Imelda Staunton ponownie wcieli się w rolę królowej Elżbiety, Jonathan Pryce zagra Filipa, Lesley Manville zastąpi Helenę Bonham Carter w roli księżniczki Małgorzaty, a Dominic West zastąpi Josha O’Connora w roli księcia Karola.

Oceń artykuł: The crown ile sezonów?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5