NEWSPC & KONSOLE

Autor muzyki do Duke Nukem 3D pozywa Gearbox, Randy’ego Pitchforda i Valve

Można powiedzieć, że ostatnimi czasy Randy Pitchford, szef studia Gearbox Software, nie ma dobrej passy – należałoby jednak założyć, że ta passa trwa już dobrych X lat i kontrowersji wokół Randy’ego jedynie przybywa. Teraz pojawiła się kolejna.

Bobby Prince, kompozytor i autor oryginalnych 16 kawałków, które bawiły nasze uszy w oryginalnym Duke Nukem 3D zdecydował się pozwać Randy’ego, jego studio oraz Valve za wykorzystanie jego muzyki bez jego zgody i wynagrodzenia.

W dokumencie przesłanym do sądu Bobby wyjaśnia, że rzeczone 16 utworów było składową umowy z Apogee Software, w ramach której te mogły zostać wykorzystane w kultowym Duke Nukem 3D w zamian za 1$ za każdą sprzedaną kopię gry.

Tymczasem wszelkie reedycje, które pojawiły się na rynku takie jak Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour za sprawą Gearbox Software wykorzystują muzykę jego autorstwa bez żadnych podstaw prawnych – sprawa zapewne została przegapiona, kiedy studio przejmowało w 2010 prawa do marki. Jak się okazuje, każdemu plikowi muzyki towarzyszy stosowny plik tekstowy z informacją, że prawa autorskiego należą do Bobby’ego Prince’a.

Sam autor przyznaje, że próbował się skontaktować ze studiem i załatwić sprawę polubownie, ale Randy Pitchford miał odpisać tylko, że “sprawa zostanie załatwiona” po czym temat ucięto. Miał również odmówić usunięcia muzyki z gry.

Skąd w pozwie Valve? Otóż firma nie zaprzestała dystrybucji gry po stosownym wezwaniu, więc również dołączyła do grona pozwanych. Wszystkie firmy mają łącznie 21 dni na oficjalną odpowiedź na oskarżenia.

Źródło
PC Gamer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button