ESPORTNEWS

ESL Pro Tour zastępuje WCS na najbliższe trzy lata

Blizzard zwyczajowo długo kazał nam czekać na ogłoszenie kolejnego roku esportowych rozgrywek w StarCraft II – wszyscy w sumie wiedzieli, że takowe będą kontynuowane i raczej nikt nie oczekiwał wielkich zmian. Tymczasem wczoraj wieczorem okazało się, że rozgrywki zostają ale w nowej formie.

WCS czyli World Championship Series odchodzi do historii – zamiast tego rozgrywki sygnowane będą przez najbliższe trzy lata jako ESL Pro Tour i zarządzane będą razem przez ESL, DreamHack oraz oczywiście sam Blizzard. Firma postanowiła oddać więcej władzy w ręce organizacji specjalizujących się od lat w tworzeniu esportowych lig i wydarzeń, których StarCraft II często i od “niemal zawsze” był również ważnym ogniwem.

Jak to więc będzie wyglądać? Sezon będzie podzielony na łącznie siedem wydarzeń nazwanych Masters (wzorem innych esportowych tytułów) z pulą nagród w wysokości co najmniej 1.8 miliona dolarów. Dwa z tych eventów będą miały rangę “global”, co oznacza że nie będą ich dotyczyła blokada regionalna nałożona przed laty na Koreę Południową. Finałem i jednocześnie kulminacyjnym momentem całorocznych zmagań nie będzie już Blizzcon, ale IEM Katowice. Biorąc pod uwagę jak ostatnio wyglądała organizacja Globalnych Finałów przez samego Blizzarda, a jak epicko prezentuje się IEM Katowice, decyzja zdecydowanie na plus.

Na razie niepotwierdzono jeszcze detali dotyczących lig koreańskich, ale spodziewamy się ogłoszenia ze strony GSL (Global StarCraft League) w najbliższym czasie. Na grafikach widać wzmiankę o trzech mistrzach z Korei Południowej oraz sześciu kolejnych zawodnikach z rankingu, co sugeruje zachowanie systemu minimum trzech sezonów GSL i zapewne specjalnych eventów jak w ubiegłych latach.

Region lock, czyli blokada regionalna powstrzymująca zawodników z Korei Południowej na podbijanie świata tak jak czynili to dawniej może za to zniknąć w przyszłości.

Więcej detali możecie poznać na stronie przygotowanej przez ESL. A i ESL Pro Tour to nie tylko StarCraft II, który w tym roku świętować będzie 10-lecie wydania, ale również rozgrywki w WarCraft III: Reforged.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button