ARTYKUŁESPORT

2019 WCS Fall – przewodnik widza

Ostatni tegoroczny, duży event w serii World Champioship Series tuż przed nami – na ostatniej prostej są już rozgrywki nie tylko w globalnej lidze StarCraft II, ale również czołowej ligi świata, czyli GSL. Oznacza to, że liczba dostępnych miejsc na wielkie finały całego roku kurczy się i walka o finalne spoty będzie iście zażarta. Z wyjątkiem 2019 AfreecaTV GSL Super Tournament, gracze nie będą już mieli okazji zdobyć cennych punktów dających szansę udziału na Blizzconie. Oznacza to jedno: mnóstwo emocji na scenie i poza nią.

Jesienny turniej WCS odbędzie się w Montrealu, a więc mecze rozgrywane będą o trochę gorszej dla nas porze niż poprzednie WCS, które miały miejsce w stolicy Ukrainy. Niemniej śledzić warto wszystko, bo jak napisałem we wstępie, stawka dla wielu graczy jest iście niebiańsko wysoka – a porażka będzie piekielnie bolesna.

Co, gdzie i jak

Co: 2019 WCS Fall w Montrealu

Kiedy: od 06.09.2019 do 08.09.2019, start fazy grupowej od 19:00 czasu polskiego

O co: Pula nagród to 100.000$ – z czego 20.000$ zdobędzie zwycięzca. W grze są również punkty WCS, które liczą się do awansu na finały całego roku rozgrywane podczas Blizzconu.

Gdzie oglądać: oficjalny angielski stream na twitch.tv/starcraft | polski komentarz u IndyStarCraft, na ESL Poland oraz u Emila. Podczas pierwszego dnia będzie castował również Ziomek.

Brackety, grupy oraz więcej informacji: oficjalny portal WCS oraz Liquipedia

Kwalifikacje

Jak zwykle, tygodnie poprzedzające start głównej imprezy były wypełnione kwalifikacjami na różnych serwerach i kontynentach, które wyłoniły szesnastkę graczy – ta ekipa ma nie tylko opłacone wszelkie przeloty i zakwaterowanie, ale przede wszystkim omijają aż dwie fazy grupowe i lądują od razu w tej finalnej, trzeciej. Wśród tych graczy mamy m. in. SpeCiala, Scarlett, Serrala, Reynora, Kelazhura, Neeba czy PtitDrogo, czyli typową czołówkę niemal każdego turnieju. Jak zwykle ciekawie wygląda uzupełnienie tej stawki przez graczy z kwalifikacji z regionu Azji południowo-wschodniej. O ile Has jest postacią znaną od lat, o tyle Lemon jest raczej nieznanym graczem poza swoim regionem.

Polacy

Z racji tego, że ten konkretny turniej odbędzie się w dalekiej Kanadzie, nie możemy spodziewać się aż tak licznej reprezentacji naszych rodaków udającej się na wyprawę łupieżczą celem zdobycia punktów WCS i przyzwoitego kawałka $$$ z puli nagród. Nie oznacza to jednak, że zabraknie nam okazji do kibicowania – co to, to nie! 😉

Co prawda żaden z Polaków nie zdołał się bezpośrednio zakwalifikować, ale czołówka naszych zawodników i tak wyruszy bić się od pierwszej fazy grupowej. Będzie więc można kibicować MaNie i Elazerowi oraz souLowi, który był o mapę od zakwalifikowania się bezpośrednio na turniej. Baczną uwagę warto też zwrócić na Geralda oraz Ziggy’ego, którzy mają potencjał, aby solidnie namieszać i zaskoczyć lokalną publiczność. W zasadzie jedynym brakującym graczem jest Nerchio, który jednak i tak w zasadzie nie ma już szans na zakwalifikowanie się na kolejny Blizzcon.

Blizzcon

Finał finałów, największe wydarzenie w esportowym świecie StarCraft II, uwieńczenie wysiłków z całego roku. Dla niektórych graczy samo znalezienie się w finałowej grupie 16 graczy ze wszystkich regionów jest marzeniem samym w sobie. 2019 WCS Fall będzie okazją do zdobycia punktów z puli 12.600, które – jak już opadnie kurz – zadecydują o tym, kto zakwalifikuje się na Blizzcon. Póki co pewniakami do wyjazdu na globalne finały są Serral, Reynor oraz Neeb – pierwsza dwójka wygrała turnieje dające bezpośrednią przepustkę na Blizzcon, zaś amerykański Protoss po prostu zdobył tyle punktów, że jego udział w imprezie jest zapewniony. Jak więc widać, pozostaje dobrych kilka slotów do zdobycia – gracze obecnie okupujący miejsca od 4 do 8 będą chcieli się umocnić na swoich pozycjach, a grupa pościgowa będzie liczyła na zdobycie odpowiedniej ilości punktów, aby na ostatniej prostej dostać się do wielkiego finału.

Patrząc na formę graczy i ich obecną zdobycz punktową, SpeCial, TIME, HeRoMaRinE oraz ShoWTimE wydają się w dobrej pozycji do zachowania swoich pozycji. Cała grupa regularnie plasuje się wysoko w turniejach WCS (i nie tylko) i ciężko oczekiwać, aby odpadli w bardzo wczesnej fazie turnieju. Elazer jest najbardziej zagrożonym wypadnięciem poza ósemkę graczem, ale jeśli jego znakomity występ na 2019 GSL vs. the World jest wskazówką co do jego obecnej formy, to nie zdziwiłbym się nawet zobaczeniem polskiego Zerga w finale w Montrealu.

W grupie pościgowej z pewnością będzie gorąco, bo zarówno Scarlett, jak i PtitDrogo oraz Lambo mają z pewnością ambicje znacznie wyższe niż wskazuje to ich obecna pozycja w rankingu. A przecież sporo punktów ma również m.in. MaSa, który będzie grał dodatkowo zmotywowany z racji na rozgrywanie turnieju w jego ojczyźnie.

1+
Via
LiquipediaDreamhackWCSLiquipedia - WCS Portal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button